Frigidaire - 115V 14,000 BTU 450 Sq. Ft. Portable Air Conditioner - White
Price range: $399.99
Brand: Frigidaire
Category: Air Conditioner
A Frigidaire Portable air conditioner for rooms up to 450 sq. ft. · 3 fan speeds · CEER 7.8.
PQS: 77 (computed 2026-04-28 07:03)
GTIN-14: 00012505285738
Key specs
A human-friendly subset of populated specs
Type
Portable
Room size
450 sq. ft.
Fan speeds
3
Efficiency
CEER 7.8
Dimensions
31.3" H × 16.3" W × 18.1" D
Energy Star
No
Features
- Fan speeds: 3
- CEER 7.8
Offers
| Retailer | SKU | Price | Stock | Offer | Last seen |
|---|---|---|---|---|---|
| Best Buy | 6677111 | 399.99 USD | In stock | View offer → | 2026-04-28 05:13 |
Recent price history (12)
Show price log (12 entries)
| Retailer | Price | Stock | Seen at |
|---|---|---|---|
| bestbuy | 399.99 USD | In stock | 2026-04-28 05:13 |
| bestbuy | 399.99 USD | In stock | 2026-04-26 05:12 |
| bestbuy | 399.99 USD | In stock | 2026-04-25 05:09 |
| bestbuy | 399.99 USD | In stock | 2026-04-24 05:02 |
| bestbuy | 399.99 USD | In stock | 2026-04-23 05:05 |
| bestbuy | 399.99 USD | In stock | 2026-04-22 05:06 |
| bestbuy | 549.99 USD | In stock | 2026-04-21 05:08 |
| bestbuy | 549.99 USD | In stock | 2026-04-20 05:14 |
| bestbuy | 549.99 USD | In stock | 2026-04-19 05:07 |
| bestbuy | 549.99 USD | In stock | 2026-04-18 05:08 |
| bestbuy | 549.99 USD | In stock | 2026-04-17 05:15 |
| bestbuy | 549.99 USD | In stock | 2026-04-16 05:12 |
Full specs
Show full spec table
| Room size (sq. ft.) | 450 |
|---|---|
| Energy Star | No |
| Type | Portable |
| Smart/WiFi | Yes |
| Fan speeds | 3 |
| CEER/EER | 7.8 |
| Dimensions | 31.3 x 16.3 x 18.1 in |
| Reconciled at | 2026-04-16 07:10 |
Canonical JSON (expand)
{
"os": {},
"car": {},
"cpu": {},
"gpu": {},
"core": {
"title": "Frigidaire - 115V 14,000 BTU 450 Sq. Ft. Portable Air Conditioner - White",
"seo_title": "Frigidaire FHPC142AA1"
},
"lens": {},
"audio": {},
"brand": "Frigidaire",
"build": {},
"model": "FHPC142AA1",
"ports": {},
"power": {},
"camera": {},
"gtin14": "00012505285738",
"images": [
"https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/09e91bb0-7ef1-441c-bc05-ca5364a740c8.jpg"
],
"memory": {},
"battery": {},
"display": {},
"release": {},
"storage": {},
"category": "air_conditioner",
"features": {},
"physical": {
"depth_in": 18.1,
"width_in": 16.3,
"height_in": 31.3,
"weight_kg": 36.74,
"dimensions_in": "31.3 x 16.3 x 18.1 in"
},
"thermals": {},
"warranty": {
"labor": "1 year limited",
"parts": "1 year limited"
},
"wearable": {},
"appliance": {
"ceer": "7.8",
"type": "Portable",
"smart": true,
"finish": "White",
"fan_speeds": 3,
"energy_star": false,
"dimensions_hwd": "31.3 x 16.3 x 18.1 in",
"room_size_sqft": 450
},
"networking": {},
"peripheral": {},
"smart_home": {},
"certifications": {},
"schema_version": 1
}
Related products
Simple similarity over extracted specs (publish_set only)
Debug data (expand)
| Raw title | Frigidaire - 115V 14,000 BTU 450 Sq. Ft. Portable Air Conditioner - White |
|---|---|
| Raw brand | Frigidaire |
| Raw category | Best Buy > Appliances > Heating, Cooling & Air Quality > Air Conditioners > Portable Air Conditioners |
Canonical highlights (populated fields only)
| core.title | Frigidaire - 115V 14,000 BTU 450 Sq. Ft. Portable Air Conditioner - White |
|---|---|
| core.seo_title | Frigidaire FHPC142AA1 |
| brand | Frigidaire |
| model | FHPC142AA1 |
| gtin14 | 00012505285738 |
| images[0] | https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/09e91bb0-7ef1-441c-bc05-ca5364a740c8.jpg |
| category | air_conditioner |
| physical.depth_in | 18.1 |
| physical.width_in | 16.3 |
| physical.height_in | 31.3 |
| physical.weight_kg | 36.74 |
| physical.dimensions_in | 31.3 x 16.3 x 18.1 in |
| warranty.labor | 1 year limited |
| warranty.parts | 1 year limited |
| appliance.ceer | 7.8 |
| appliance.type | Portable |
| appliance.smart | True |
| appliance.finish | White |
| appliance.fan_speeds | 3 |
| appliance.energy_star | False |
| appliance.dimensions_hwd | 31.3 x 16.3 x 18.1 in |
| appliance.room_size_sqft | 450 |
| schema_version | 1 |
BestBuy raw specs (pretty)
Expand BestBuy raw JSON
{
"sku": 6677111,
"upc": "012505285738",
"url": "https://api.bestbuy.com/click/-/6677111/pdp",
"name": "Frigidaire - 115V 14,000 BTU 450 Sq. Ft. Portable Air Conditioner - White",
"image": "https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/09e91bb0-7ef1-441c-bc05-ca5364a740c8.jpg",
"details": [
{
"name": "Brand",
"value": "Frigidaire",
"values": [
"Frigidaire"
]
},
{
"name": "Model Number",
"value": "FHPC142AA1",
"values": [
"FHPC142AA1"
]
},
{
"name": "Product Name",
"value": "Frigidaire 115V 14,000 BTU 450 Sq. Ft. Portable Air Conditioner",
"values": [
"Frigidaire 115V 14,000 BTU 450 Sq. Ft. Portable Air Conditioner"
]
},
{
"name": "Color",
"value": "White",
"values": [
"White"
]
},
{
"name": "Product Height",
"value": "31.3 inches",
"values": [
"31.3 inches"
]
},
{
"name": "Product Width",
"value": "16.3 inches",
"values": [
"16.3 inches"
]
},
{
"name": "Product Depth",
"value": "18.1 inches",
"values": [
"18.1 inches"
]
},
{
"name": "Product Weight",
"value": "81 pounds",
"values": [
"81 pounds"
]
},
{
"name": "Cord Length",
"value": "72 inches",
"values": [
"72 inches"
]
},
{
"name": "Recommended Room Size",
"value": "450 square feet",
"values": [
"450 square feet"
]
},
{
"name": "DOE SACC Cooling Power",
"value": "10000 british thermal units",
"values": [
"10000 british thermal units"
]
},
{
"name": "Number of Cool Settings",
"value": "3",
"values": [
"3"
]
},
{
"name": "Number of Fan Speeds",
"value": "3",
"values": [
"3"
]
},
{
"name": "Airflow Rate",
"value": "245 cubic feet per minute",
"values": [
"245 cubic feet per minute"
]
},
{
"name": "Maximum Noise Level",
"value": "52 decibels adjusted",
"values": [
"52 decibels adjusted"
]
},
{
"name": "Remote Control",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Control Type",
"value": "Button",
"values": [
"Button"
]
},
{
"name": "Integrated Heater",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Sleep Mode",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Timer",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Auto Shut-Off",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Window Venting Kit",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Casters/Wheels",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Combined Energy Efficiency Ratio (CEER)",
"value": "7.8",
"values": [
"7.8"
]
},
{
"name": "Amperage",
"value": "11.01 amperes",
"values": [
"11.01 amperes"
]
},
{
"name": "ENERGY STAR Certified",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "App Compatible",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Air Conditioner Type",
"value": "Portable",
"values": [
"Portable"
]
},
{
"name": "Hose Configuration",
"value": "Single",
"values": [
"Single"
]
},
{
"name": "Warranty - Parts",
"value": "1 year limited",
"values": [
"1 year limited"
]
},
{
"name": "Warranty - Labor",
"value": "1 year limited",
"values": [
"1 year limited"
]
}
],
"features": [
{
"feature": "Cool Off Every Room in the House up to 450 Sq. Ft.\nThis portable air conditioner is equipped with caster wheels and a built-in handle so you can easily wheel it from room to room and ensure total comfort throughout your space up to 450 sq. ft."
},
{
"feature": "Connect to Smart Home Devices\nConnect this portable ac to smart home devices like Google Home & Alexa to easily adjust its settings with vocal commands."
},
{
"feature": "Run With No Distractions\nWith operation as quiet as 49 dBA, you can run your new portable ac unit day and night without interrupting your routine."
},
{
"feature": "Multifunctional Home Comfort Unit\nWhy pay for multiple appliances when you can get it all in one package; this portable AC comes with a fan and dehumidifier built-in so you can"
},
{
"feature": "Adjust From Afar\nConnect this portable single room ac unit to Wi-Fi so you can adjust its settings remotely with the Frigidaire app."
}
],
"condition": "New",
"salePrice": 399.99,
"categoryPath": [
{
"id": "cat00000",
"name": "Best Buy"
},
{
"id": "abcat0900000",
"name": "Appliances"
},
{
"id": "pcmcat302300050021",
"name": "Heating, Cooling & Air Quality"
},
{
"id": "abcat0907001",
"name": "Air Conditioners"
},
{
"id": "abcat0907004",
"name": "Portable Air Conditioners"
}
],
"manufacturer": "Frigidaire",
"regularPrice": 549.99,
"shippingCost": "",
"longDescription": "This powerful 14,000 BTU portable air conditioner cools rooms up to 450 square feet with strong, consistent airflow while maintaining quiet operation at just 49 dBA so you can relax, work, or sleep without distraction. Designed as a convenient 3-in-1 home comfort solution, this unit features built-in cooling, fan, and dehumidifier modes to help manage both temperature and humidity. Smooth caster wheels and integrated side handles make it easy to move from room to room, while the included window kit ensures quick, tool-friendly setup without professional installation. Wi-Fi connectivity allows you to control settings from anywhere using the Frigidaire app or compatible smart home devices. Adjust temperature, fan speed, and modes remotely for effortless climate control. A washable, reusable filter simplifies maintenance, while the programmable timer helps optimize energy usage. If you’re looking for a 14,000 BTU portable air conditioner for large rooms, this Frigidaire portable AC delivers powerful performance, smart technology, and dependable comfort throughout the seasons.",
"shortDescription": null,
"onlineAvailability": true,
"inStoreAvailability": true
}
Newegg raw specs
No Newegg raw specs saved for this product yet.