Frigidaire - 115V 8,000 BTU 350 Sq. Ft. Smart Wall Air Conditioner - White
Price range: $679.99
Brand: Frigidaire
Category: Air Conditioner
A Frigidaire 8,000 BTU Wall air conditioner for rooms up to 350 sq. ft. · 3 fan speeds · CEER 9.6.
PQS: 89 (computed 2026-04-28 07:03)
GTIN-14: 00012505285639
Key specs
A human-friendly subset of populated specs
Type
Wall
BTU
8,000
Room size
350 sq. ft.
Smart/WiFi
Yes
Fan speeds
3
Efficiency
CEER 9.6
Dimensions
14.5" H × 24" W × 21.5" D
Energy Star
No
Features
- Wi‑Fi / smart control
- Remote control
- Fan speeds: 3
- CEER 9.6
Offers
| Retailer | SKU | Price | Stock | Offer | Last seen |
|---|---|---|---|---|---|
| Best Buy | 6676221 | 679.99 USD | Out of stock | View offer → | 2026-04-28 05:13 |
Recent price history (19)
Show price log (19 entries)
| Retailer | Price | Stock | Seen at |
|---|---|---|---|
| bestbuy | 679.99 USD | Out of stock | 2026-04-28 05:13 |
| bestbuy | 679.99 USD | Out of stock | 2026-04-26 05:11 |
| bestbuy | 679.99 USD | Out of stock | 2026-04-25 05:08 |
| bestbuy | 679.99 USD | Out of stock | 2026-04-24 05:01 |
| bestbuy | 679.99 USD | Out of stock | 2026-04-23 05:04 |
| bestbuy | 679.99 USD | Out of stock | 2026-04-22 05:05 |
| bestbuy | 679.99 USD | Out of stock | 2026-04-21 05:08 |
| bestbuy | 679.99 USD | Out of stock | 2026-04-20 05:14 |
| bestbuy | 679.99 USD | Out of stock | 2026-04-19 05:06 |
| bestbuy | 679.99 USD | Out of stock | 2026-04-18 05:08 |
| bestbuy | 679.99 USD | In stock | 2026-04-17 05:15 |
| bestbuy | 679.99 USD | In stock | 2026-04-16 05:11 |
| bestbuy | 679.99 USD | In stock | 2026-04-15 05:10 |
| bestbuy | 679.99 USD | In stock | 2026-04-14 05:02 |
| bestbuy | 679.99 USD | In stock | 2026-04-13 05:07 |
| bestbuy | 679.99 USD | In stock | 2026-04-12 05:14 |
| bestbuy | 679.99 USD | In stock | 2026-04-11 05:14 |
| bestbuy | 679.99 USD | In stock | 2026-04-10 05:12 |
| bestbuy | 679.99 USD | In stock | 2026-04-09 05:13 |
Full specs
Show full spec table
| BTU | 8000 |
|---|---|
| Room size (sq. ft.) | 350 |
| Energy Star | No |
| Type | Wall |
| Smart/WiFi | No |
| Fan speeds | 3 |
| CEER/EER | 9.6 |
| Dimensions | 14.5 x 24 x 21.5 in |
| Reconciled at | 2026-04-09 07:02 |
Canonical JSON (expand)
{
"os": {},
"car": {},
"cpu": {},
"gpu": {},
"core": {
"title": "Frigidaire - 115V 8,000 BTU 350 Sq. Ft. Smart Wall Air Conditioner - White",
"seo_title": "Frigidaire FHTC083WB1"
},
"lens": {},
"audio": {},
"brand": "Frigidaire",
"build": {},
"model": "FHTC083WB1",
"ports": {},
"power": {},
"camera": {},
"gtin14": "00012505285639",
"images": [
"https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/6f012f96-038b-443b-a67a-d883a37d15f6.jpg"
],
"memory": {},
"battery": {},
"display": {},
"release": {},
"storage": {},
"category": "air_conditioner",
"features": {},
"physical": {
"depth_in": 21.5,
"width_in": 24.0,
"height_in": 14.5,
"weight_kg": 29.94,
"dimensions_in": "14.5 x 24 x 21.5 in"
},
"thermals": {},
"warranty": {
"labor": "1 year limited",
"parts": "1 year limited"
},
"wearable": {},
"appliance": {
"btu": 8000,
"ceer": "9.6",
"type": "Wall",
"smart": false,
"finish": "White",
"fan_speeds": 3,
"energy_star": false,
"dimensions_hwd": "14.5 x 24 x 21.5 in",
"room_size_sqft": 350
},
"networking": {},
"peripheral": {},
"smart_home": {},
"certifications": {},
"schema_version": 1
}
Related products
Simple similarity over extracted specs (publish_set only)
Debug data (expand)
| Raw title | Frigidaire - 115V 8,000 BTU 350 Sq. Ft. Smart In Wall Air Conditioner - White |
|---|---|
| Raw brand | Frigidaire |
| Raw category | Best Buy > Appliances > Heating, Cooling & Air Quality > Air Conditioners > In-Wall Air Conditioners |
Canonical highlights (populated fields only)
| core.title | Frigidaire - 115V 8,000 BTU 350 Sq. Ft. Smart Wall Air Conditioner - White |
|---|---|
| core.seo_title | Frigidaire FHTC083WB1 |
| brand | Frigidaire |
| model | FHTC083WB1 |
| gtin14 | 00012505285639 |
| images[0] | https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/6f012f96-038b-443b-a67a-d883a37d15f6.jpg |
| category | air_conditioner |
| physical.depth_in | 21.5 |
| physical.width_in | 24.0 |
| physical.height_in | 14.5 |
| physical.weight_kg | 29.94 |
| physical.dimensions_in | 14.5 x 24 x 21.5 in |
| warranty.labor | 1 year limited |
| warranty.parts | 1 year limited |
| appliance.btu | 8000 |
| appliance.ceer | 9.6 |
| appliance.type | Wall |
| appliance.smart | False |
| appliance.finish | White |
| appliance.fan_speeds | 3 |
| appliance.energy_star | False |
| appliance.dimensions_hwd | 14.5 x 24 x 21.5 in |
| appliance.room_size_sqft | 350 |
| schema_version | 1 |
BestBuy raw specs (pretty)
Expand BestBuy raw JSON
{
"sku": 6676221,
"upc": "012505285639",
"url": "https://api.bestbuy.com/click/-/6676221/pdp",
"name": "Frigidaire - 115V 8,000 BTU 350 Sq. Ft. Smart In Wall Air Conditioner - White",
"image": "https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/6f012f96-038b-443b-a67a-d883a37d15f6.jpg",
"details": [
{
"name": "Brand",
"value": "Frigidaire",
"values": [
"Frigidaire"
]
},
{
"name": "Model Number",
"value": "FHTC083WB1",
"values": [
"FHTC083WB1"
]
},
{
"name": "Product Name",
"value": "Frigidaire 115V 8,000 BTU 350 Sq. Ft. Smart In Wall Air Conditioner",
"values": [
"Frigidaire 115V 8,000 BTU 350 Sq. Ft. Smart In Wall Air Conditioner"
]
},
{
"name": "Color",
"value": "White",
"values": [
"White"
]
},
{
"name": "Cut-Out Height",
"value": "15.75 inches",
"values": [
"15.75 inches"
]
},
{
"name": "Cut-Out Width",
"value": "26 inches",
"values": [
"26 inches"
]
},
{
"name": "Cut-Out Depth",
"value": "21.5 inches",
"values": [
"21.5 inches"
]
},
{
"name": "Product Height",
"value": "14.5 inches",
"values": [
"14.5 inches"
]
},
{
"name": "Product Width",
"value": "24 inches",
"values": [
"24 inches"
]
},
{
"name": "Product Depth",
"value": "21.5 inches",
"values": [
"21.5 inches"
]
},
{
"name": "Product Weight",
"value": "66 pounds",
"values": [
"66 pounds"
]
},
{
"name": "Cord Length",
"value": "72 inches",
"values": [
"72 inches"
]
},
{
"name": "Recommended Room Size",
"value": "350 square feet",
"values": [
"350 square feet"
]
},
{
"name": "BTU Cooling Rating",
"value": "8000 british thermal units",
"values": [
"8000 british thermal units"
]
},
{
"name": "Number of Cool Settings",
"value": "3",
"values": [
"3"
]
},
{
"name": "Number of Fan Speeds",
"value": "3",
"values": [
"3"
]
},
{
"name": "Airflow Rate",
"value": "267 cubic feet per minute",
"values": [
"267 cubic feet per minute"
]
},
{
"name": "Remote Control",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Control Type",
"value": "Button",
"values": [
"Button"
]
},
{
"name": "Integrated Heater",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Sleep Mode",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Timer",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Auto Shut-Off",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Combined Energy Efficiency Ratio (CEER)",
"value": "9.6",
"values": [
"9.6"
]
},
{
"name": "Voltage Requirement",
"value": "115",
"values": [
"115"
]
},
{
"name": "Amperage",
"value": "7.1 amperes",
"values": [
"7.1 amperes"
]
},
{
"name": "ENERGY STAR Certified",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "App Compatible",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Sleeve Included",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Air Conditioner Type",
"value": "Wall",
"values": [
"Wall"
]
},
{
"name": "Warranty - Parts",
"value": "1 year limited",
"values": [
"1 year limited"
]
},
{
"name": "Warranty - Labor",
"value": "1 year limited",
"values": [
"1 year limited"
]
}
],
"features": [
{
"feature": "Enjoy Better Air\nThis wall mounted air conditioner comes with a built-in air ionizer that reduces airborne particles to improve your air quality so you can breathe easier in your space"
},
{
"feature": "Keep The Air Flowing up to 350 sq. ft.\nSwitch the wall ac unit to fan mode to help air circulate throughout the room up to 350 sq. ft.; choose between 3 speeds to find the best balance for your space"
},
{
"feature": "Control from the Couch\nUse the included remote control to adjust your wall air conditioner’s settings from afar without having to get up"
},
{
"feature": "Additional Features\nAlign your cooling with your daily schedule with the wall ac’s programmable 24-hour timer, and use sleep mode to optimize temperature and efficiency during the wee hours"
},
{
"feature": "Easy Maintenance\nWhen the included air filter gets full, just remove it, wash it off, dry it, then pop it back in for easy maintenance"
}
],
"condition": "New",
"salePrice": 679.99,
"categoryPath": [
{
"id": "cat00000",
"name": "Best Buy"
},
{
"id": "abcat0900000",
"name": "Appliances"
},
{
"id": "pcmcat302300050021",
"name": "Heating, Cooling & Air Quality"
},
{
"id": "abcat0907001",
"name": "Air Conditioners"
},
{
"id": "abcat0907003",
"name": "In-Wall Air Conditioners"
}
],
"manufacturer": "Frigidaire",
"regularPrice": 679.99,
"shippingCost": "",
"longDescription": "Upgrade your home comfort with this 8,000 BTU wall air conditioner designed to efficiently cool rooms up to 350 square feet. Perfect for bedrooms, living rooms, and apartments requiring a through-the-wall installation, this unit delivers steady, reliable performance while maintaining a clean, built-in appearance. Equipped with three fan speeds and multiple cooling settings, this wall-mounted air conditioner allows you to tailor airflow to your comfort level. The built-in air ionizer helps reduce airborne particles for fresher indoor air, while the reusable, washable filter makes routine maintenance simple and cost-effective. Smart functionality puts control at your fingertips. Use the included remote to adjust settings from across the room, activate Sleep Mode for improved nighttime efficiency, or program the 24-hour timer to match your schedule. The 115V plug with extended power cord offers installation flexibility.",
"shortDescription": null,
"onlineAvailability": false,
"inStoreAvailability": false
}
Newegg raw specs
No Newegg raw specs saved for this product yet.