Whirlpool - 10,000 BTU Through the Wall Air Conditioner - White
Price range: $529.99
Brand: Whirlpool
Category: Air Conditioner
A Whirlpool 10,000 BTU Wall air conditioner for rooms up to 450 sq. ft. · 3 fan speeds · CEER 0.
PQS: 89 (computed 2026-04-28 07:03)
GTIN-14: 00840148726925
Key specs
A human-friendly subset of populated specs
Type
Wall
BTU
10,000
Room size
450 sq. ft.
Fan speeds
3
Efficiency
CEER 0
Dimensions
14.53" H × 24.21" W × 20.2" D
Energy Star
No
Features
- Remote control
- Fan speeds: 3
- CEER 0
Offers
| Retailer | SKU | Price | Stock | Offer | Last seen |
|---|---|---|---|---|---|
| Best Buy | 6583297 | 529.99 USD | In stock | View offer → | 2026-04-28 03:33 |
Recent price history (16)
Show price log (16 entries)
| Retailer | Price | Stock | Seen at |
|---|---|---|---|
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-28 03:33 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-26 03:33 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-25 03:30 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-24 03:21 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-23 03:25 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-22 03:26 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-21 03:28 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-20 03:34 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-19 03:26 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-18 03:30 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-17 03:36 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-16 03:31 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-15 03:31 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-14 03:23 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-13 03:27 |
| bestbuy | 529.99 USD | In stock | 2026-04-12 03:34 |
Full specs
Show full spec table
| BTU | 10000 |
|---|---|
| Room size (sq. ft.) | 450 |
| Energy Star | No |
| Type | Wall |
| Smart/WiFi | No |
| Fan speeds | 3 |
| CEER/EER | 0 |
| Dimensions | 14.53 x 24.21 x 20.2 in |
| Reconciled at | 2026-04-12 07:09 |
Canonical JSON (expand)
{
"os": {},
"car": {},
"cpu": {},
"gpu": {},
"core": {
"title": "Whirlpool - 10,000 BTU Through the Wall Air Conditioner - White",
"seo_title": "Whirlpool WHAT101-1BW"
},
"lens": {},
"audio": {},
"brand": "Whirlpool",
"build": {},
"model": "WHAT101-1BW",
"ports": {},
"power": {},
"camera": {},
"gtin14": "00840148726925",
"images": [
"https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/f51f2db5-a4c5-43fe-97e8-e41c7bb1ff47.jpg"
],
"memory": {},
"battery": {},
"display": {},
"release": {},
"storage": {},
"category": "air_conditioner",
"features": {},
"physical": {
"depth_in": 20.2,
"width_in": 24.21,
"height_in": 14.53,
"weight_kg": 29.1,
"dimensions_in": "14.53 x 24.21 x 20.2 in"
},
"thermals": {},
"warranty": {
"labor": "1 year limited",
"parts": "1 year limited"
},
"wearable": {},
"appliance": {
"btu": 10000,
"ceer": "0",
"type": "Wall",
"smart": false,
"finish": "White",
"fan_speeds": 3,
"energy_star": false,
"dimensions_hwd": "14.53 x 24.21 x 20.2 in",
"room_size_sqft": 450
},
"networking": {},
"peripheral": {},
"smart_home": {},
"certifications": {},
"schema_version": 1
}
Related products
Simple similarity over extracted specs (publish_set only)
Debug data (expand)
| Raw title | Whirlpool - 10,000 BTU Through the Wall Air Conditioner - White |
|---|---|
| Raw brand | Whirlpool |
| Raw category | Best Buy > Appliances > Heating, Cooling & Air Quality > Air Conditioners > In-Wall Air Conditioners |
Canonical highlights (populated fields only)
| core.title | Whirlpool - 10,000 BTU Through the Wall Air Conditioner - White |
|---|---|
| core.seo_title | Whirlpool WHAT101-1BW |
| brand | Whirlpool |
| model | WHAT101-1BW |
| gtin14 | 00840148726925 |
| images[0] | https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/f51f2db5-a4c5-43fe-97e8-e41c7bb1ff47.jpg |
| category | air_conditioner |
| physical.depth_in | 20.2 |
| physical.width_in | 24.21 |
| physical.height_in | 14.53 |
| physical.weight_kg | 29.1 |
| physical.dimensions_in | 14.53 x 24.21 x 20.2 in |
| warranty.labor | 1 year limited |
| warranty.parts | 1 year limited |
| appliance.btu | 10000 |
| appliance.ceer | 0 |
| appliance.type | Wall |
| appliance.smart | False |
| appliance.finish | White |
| appliance.fan_speeds | 3 |
| appliance.energy_star | False |
| appliance.dimensions_hwd | 14.53 x 24.21 x 20.2 in |
| appliance.room_size_sqft | 450 |
| schema_version | 1 |
BestBuy raw specs (pretty)
Expand BestBuy raw JSON
{
"sku": 6583297,
"upc": "840148726925",
"url": "https://api.bestbuy.com/click/-/6583297/pdp",
"name": "Whirlpool - 10,000 BTU Through the Wall Air Conditioner - White",
"image": "https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/f51f2db5-a4c5-43fe-97e8-e41c7bb1ff47.jpg",
"details": [
{
"name": "Brand",
"value": "Whirlpool",
"values": [
"Whirlpool"
]
},
{
"name": "Model Number",
"value": "WHAT101-1BW",
"values": [
"WHAT101-1BW"
]
},
{
"name": "Product Name",
"value": "10,000 BTU Through the Wall Air Conditioner",
"values": [
"10,000 BTU Through the Wall Air Conditioner"
]
},
{
"name": "Color",
"value": "White",
"values": [
"White"
]
},
{
"name": "Cut-Out Height",
"value": "14.53 inches",
"values": [
"14.53 inches"
]
},
{
"name": "Cut-Out Width",
"value": "24.21 inches",
"values": [
"24.21 inches"
]
},
{
"name": "Cut-Out Depth",
"value": "20.2 inches",
"values": [
"20.2 inches"
]
},
{
"name": "Product Height",
"value": "14.53 inches",
"values": [
"14.53 inches"
]
},
{
"name": "Product Width",
"value": "24.21 inches",
"values": [
"24.21 inches"
]
},
{
"name": "Product Depth",
"value": "20.2 inches",
"values": [
"20.2 inches"
]
},
{
"name": "Product Weight",
"value": "64.15 pounds",
"values": [
"64.15 pounds"
]
},
{
"name": "Cord Length",
"value": "72 inches",
"values": [
"72 inches"
]
},
{
"name": "Recommended Room Size",
"value": "450 square feet",
"values": [
"450 square feet"
]
},
{
"name": "BTU Cooling Rating",
"value": "10000 british thermal units",
"values": [
"10000 british thermal units"
]
},
{
"name": "Number of Cool Settings",
"value": "3",
"values": [
"3"
]
},
{
"name": "Number of Fan Speeds",
"value": "3",
"values": [
"3"
]
},
{
"name": "Airflow Rate",
"value": "252 cubic feet per minute",
"values": [
"252 cubic feet per minute"
]
},
{
"name": "Maximum Noise Level",
"value": "58 decibels adjusted",
"values": [
"58 decibels adjusted"
]
},
{
"name": "Remote Control",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Control Type",
"value": "Button",
"values": [
"Button"
]
},
{
"name": "Integrated Heater",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Sleep Mode",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Timer",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Auto Shut-Off",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Combined Energy Efficiency Ratio (CEER)",
"value": "0",
"values": [
"0"
]
},
{
"name": "Voltage Requirement",
"value": "230",
"values": [
"230"
]
},
{
"name": "Amperage",
"value": "11 amperes",
"values": [
"11 amperes"
]
},
{
"name": "ENERGY STAR Certified",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "App Compatible",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Sleeve Included",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Air Conditioner Type",
"value": "Wall",
"values": [
"Wall"
]
},
{
"name": "Warranty - Parts",
"value": "1 year limited",
"values": [
"1 year limited"
]
},
{
"name": "Warranty - Labor",
"value": "1 year limited",
"values": [
"1 year limited"
]
}
],
"features": [
{
"feature": "Exceptional Cooling\nThis powerful and efficient 10,000 BTU wall mounted ac unit is best for spaces up to 450 square feet with an attached, 5.9-ft LCDI 3-prong plug that will fit any 115V electrical outlet"
},
{
"feature": "Cooling Flexibility\nWith 8-way directional louvers, 3 fan speeds, 4 operation modes, and a temperature setting range of 62-86 degrees, you can customize your cooling to fit your specific needs"
},
{
"feature": "Universal Fit Size\nWith dimensions of 20.3” D x 24.2” W x 14.5” H, this ac wall unit fits into sleeves 24.5”-27” wide and comes with a trim kit and rear grille to finish off the look"
},
{
"feature": "Convenient Functions\nThe Eco and Sleep functions save you money throughout the day and night while keeping you cool while the programmable 24-hour timer allows you to cool on your schedule"
},
{
"feature": "Easy Remove Filter\nThe wall air conditioner features a quick-access filter for easy cleaning so you can simply pull the front handle on the wall unit ac, wipe the filter clean, and push back into the wall unit air conditioner"
}
],
"condition": "New",
"salePrice": 529.99,
"categoryPath": [
{
"id": "cat00000",
"name": "Best Buy"
},
{
"id": "abcat0900000",
"name": "Appliances"
},
{
"id": "pcmcat302300050021",
"name": "Heating, Cooling & Air Quality"
},
{
"id": "abcat0907001",
"name": "Air Conditioners"
},
{
"id": "abcat0907003",
"name": "In-Wall Air Conditioners"
}
],
"manufacturer": "Whirlpool",
"regularPrice": 529.99,
"shippingCost": "",
"longDescription": "Whirlpool takes comfort and caring to the next level. Whirlpool’s through-the-wall air conditioners are compatible with standard wall sleeves and offer a permanent cooling solution for areas of your home that are not connected to a central cooling system, saving you the hassle of summer installation then winter storage season after season. This 10,000 BTU model quickly cools a room up to 450 square feet with up to 1.2 pints per hour dehumidification. Equipped with a programmable 24-hour, you can customize the start and stop times to fit your schedule. Plus, three cooling speeds, Eco function, and Sleep function all give you the flexibility you need to keep you and your loved ones comfy. On-board electronic controls are supplemented by a convenient remote control so you can customize your cool from anywhere in the room. Trust Whirlpool to help you care for your family and make your life easier.",
"shortDescription": null,
"onlineAvailability": true,
"inStoreAvailability": true
}
Newegg raw specs
No Newegg raw specs saved for this product yet.