Frigidaire - 7 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer - White
Price range: $494.99
Brand: Frigidaire
Category: Freezer
A 7 cu. ft. Frigidaire upright freezer with Energy Star · Garage-ready · Manual · 54 x 21 x 22 in.
PQS: 97 (computed 2026-04-28 07:03)
GTIN-14: 00810160850830
Key specs
A human-friendly subset of populated specs
Type
Upright
Capacity
7 cu. ft.
Defrost
Manual
Frost-free
No
Garage-ready
Yes
Features
Garage-ready
Dimensions
54" H × 21" W × 22" D
Energy Star
Yes
Features
- Garage-ready
- Manual defrost
Offers
| Retailer | SKU | Price | Stock | Offer | Last seen |
|---|---|---|---|---|---|
| Best Buy | 6666360 | 494.99 USD | In stock | View offer → | 2026-04-28 05:00 |
Recent price history (43)
Show price log (43 entries)
| Retailer | Price | Stock | Seen at |
|---|---|---|---|
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-28 05:00 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-26 04:59 |
| bestbuy | 494.99 USD | Out of stock | 2026-04-25 04:57 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-24 04:49 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-23 04:53 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-22 04:53 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-21 04:56 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-20 05:01 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-19 04:55 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-18 04:57 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-17 05:03 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-15 04:59 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-14 04:51 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-13 04:55 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-12 05:02 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-11 05:02 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-09 05:02 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-08 05:02 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-04 05:02 |
| bestbuy | 494.99 USD | In stock | 2026-04-03 05:01 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-04-01 05:01 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-31 05:12 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-30 04:59 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-29 05:09 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-28 05:06 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-27 05:02 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-26 05:00 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-25 05:00 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-20 05:02 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-19 05:05 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-18 05:12 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-17 05:15 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-16 05:13 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-15 05:03 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-14 05:07 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-13 05:17 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-12 05:05 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-11 05:02 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-10 05:13 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-09 05:13 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-06 07:24 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-03 03:13 |
| bestbuy | 404.99 USD | In stock | 2026-03-02 10:24 |
Full specs
Show full spec table
| Type | Upright |
|---|---|
| Capacity (cu. ft.) | 7.0 |
| Garage ready | Yes |
| Frost-free | No |
| Energy Star | Yes |
| Dimensions | 54 x 21 x 22 in |
| Reconciled at | 2026-03-06 10:20 |
Canonical JSON (expand)
{
"os": {},
"car": {},
"cpu": {},
"gpu": {},
"core": {
"title": "Frigidaire - 7 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer - White",
"seo_title": "Frigidaire FFUE0726AW"
},
"lens": {},
"audio": {
"wireless": "Wi-Fi"
},
"brand": "Frigidaire",
"build": {},
"model": "FFUE0726AW",
"ports": {},
"power": {},
"camera": {},
"gtin14": "00810160850830",
"images": [
"https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/ad9c2db5-6dfe-4b9a-9dd2-ffa6dfc3cb6e.jpg"
],
"memory": {},
"battery": {},
"display": {},
"release": {},
"storage": {
"form_factor": "Freestanding"
},
"category": "freezer",
"features": {},
"physical": {
"depth_in": 22.0,
"width_in": 21.0,
"height_in": 54.0,
"weight_kg": 43.0,
"dimensions_in": "54 x 21 x 22 in"
},
"thermals": {},
"warranty": {
"labor": "1 Year",
"parts": "1 Year"
},
"wearable": {},
"appliance": {
"type": "Upright",
"finish": "White",
"frost_free": false,
"energy_star": true,
"garage_ready": true,
"capacity_cuft": 7.0,
"dimensions_hwd": "54 x 21 x 22 in"
},
"networking": {},
"peripheral": {},
"smart_home": {},
"certifications": {},
"schema_version": 1
}
Related products
Simple similarity over extracted specs (publish_set only)
Debug data (expand)
| Raw title | Frigidaire - 7 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer - White |
|---|---|
| Raw brand | Frigidaire |
| Raw category | Best Buy > Appliances > Freezers & Ice Makers > Upright Freezers |
Canonical highlights (populated fields only)
| core.title | Frigidaire - 7 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer - White |
|---|---|
| core.seo_title | Frigidaire FFUE0726AW |
| audio.wireless | Wi-Fi |
| brand | Frigidaire |
| model | FFUE0726AW |
| gtin14 | 00810160850830 |
| images[0] | https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/ad9c2db5-6dfe-4b9a-9dd2-ffa6dfc3cb6e.jpg |
| storage.form_factor | Freestanding |
| category | freezer |
| physical.depth_in | 22.0 |
| physical.width_in | 21.0 |
| physical.height_in | 54.0 |
| physical.weight_kg | 43.0 |
| physical.dimensions_in | 54 x 21 x 22 in |
| warranty.labor | 1 Year |
| warranty.parts | 1 Year |
| appliance.type | Upright |
| appliance.finish | White |
| appliance.frost_free | False |
| appliance.energy_star | True |
| appliance.garage_ready | True |
| appliance.capacity_cuft | 7.0 |
| appliance.dimensions_hwd | 54 x 21 x 22 in |
| schema_version | 1 |
BestBuy raw specs (pretty)
Expand BestBuy raw JSON
{
"sku": 6666360,
"upc": "810160850830",
"url": "https://api.bestbuy.com/click/-/6666360/pdp",
"name": "Frigidaire - 7 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer - White",
"image": "https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/ad9c2db5-6dfe-4b9a-9dd2-ffa6dfc3cb6e.jpg",
"details": [
{
"name": "Brand",
"value": "Frigidaire",
"values": [
"Frigidaire"
]
},
{
"name": "Model Number",
"value": "FFUE0726AW",
"values": [
"FFUE0726AW"
]
},
{
"name": "Product Name",
"value": "7 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer",
"values": [
"7 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer"
]
},
{
"name": "Color",
"value": "White",
"values": [
"White"
]
},
{
"name": "Color Finish",
"value": "White",
"values": [
"White"
]
},
{
"name": "Product Height",
"value": "54 7/8 inches",
"values": [
"54 7/8 inches"
]
},
{
"name": "Product Width",
"value": "21 1/3 inches",
"values": [
"21 1/3 inches"
]
},
{
"name": "Product Depth",
"value": "22 3/8 inches",
"values": [
"22 3/8 inches"
]
},
{
"name": "Product Depth With Door Open 90 Degrees",
"value": "42 inches",
"values": [
"42 inches"
]
},
{
"name": "Product Weight",
"value": "94.8 pounds",
"values": [
"94.8 pounds"
]
},
{
"name": "Capacity",
"value": "7 cubic feet",
"values": [
"7 cubic feet"
]
},
{
"name": "Form Factor",
"value": "Freestanding",
"values": [
"Freestanding"
]
},
{
"name": "Freezer Type",
"value": "Upright",
"values": [
"Upright"
]
},
{
"name": "Convertible To Refrigerator",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Ice Maker",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Ice and Water Dispenser",
"value": "None",
"values": [
"None"
]
},
{
"name": "Wireless Connectivity",
"value": "Wi-Fi",
"values": [
"Wi-Fi"
]
},
{
"name": "Garage Ready",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Defrost Type",
"value": "Manual",
"values": [
"Manual",
"Manual"
]
},
{
"name": "Interior Light(s)",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Reversible Door Hinge",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Number of Cabinet Shelves",
"value": "5",
"values": [
"5"
]
},
{
"name": "Hinge Setting",
"value": "Reversible left/right",
"values": [
"Reversible left/right"
]
},
{
"name": "ENERGY STAR Certified",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Consortium for Energy Efficiency (CEE) Rating",
"value": "CEE Not Qualified",
"values": [
"CEE Not Qualified"
]
},
{
"name": "Warranty - Parts",
"value": "1 year",
"values": [
"1 year"
]
},
{
"name": "Warranty - Labor",
"value": "1 year",
"values": [
"1 year"
]
}
],
"features": [
{
"feature": "Switch from freezer to fridge\nEffortlessly convert your freezer to a refrigerator with the touch of a button, for ultimate flexibility whether you're hosting a gathering or just need extra space."
},
{
"feature": "Fits More Spaces\nA convenient space-saving upright freezer perfect for small spaces."
},
{
"feature": "Garage Ready\nPlace this unit in your garage without worry. As a freezer, this unit is designed to perform in temperatures ranging from 0°F to 110°F. As a refrigerator, it performs in temperatures ranging from 45°F to 110°F."
},
{
"feature": "5 Built-In Shelves\nOrganize and conveniently store your favorite frozen foods with five glass shelves."
},
{
"feature": "Adjustable Temperature Control\nEasily adjust the temperature settings for your preferred needs."
},
{
"feature": "ENERGY STAR® Certified\nSave money and maximize energy efficiency."
},
{
"feature": "Reversible Door\nFits into almost any space by installing the reversible door to open from either the left or right side."
}
],
"condition": "New",
"salePrice": 494.99,
"categoryPath": [
{
"id": "cat00000",
"name": "Best Buy"
},
{
"id": "abcat0900000",
"name": "Appliances"
},
{
"id": "abcat0902000",
"name": "Freezers & Ice Makers"
},
{
"id": "abcat0902002",
"name": "Upright Freezers"
}
],
"manufacturer": "Frigidaire",
"regularPrice": 494.99,
"shippingCost": "",
"longDescription": "The 7 cu. ft. convertible upright freezer is a convenient space-saving upright freezer perfect for small spaces. Organize and conveniently store your favorite frozen foods with five glass shelves.",
"shortDescription": null,
"onlineAvailability": true,
"inStoreAvailability": true
}
Newegg raw specs
No Newegg raw specs saved for this product yet.