MB Quart - Tuned 7 inch 2-Way Car Speaker with Fiber Cones (Pair) - Black
Price range: $191.99
Brand: MB Quart
Category: Audio
A pair of MB Quart headphones featuring 7" drivers, 50 Hz–20 kHz frequency response, and 4Ω impedance.
PQS: 97 (computed 2026-04-28 07:03)
GTIN-14: 00806576235750
Key specs
A human-friendly subset of populated specs
Driver
7"
Frequency response
50 hertz - 20 kilohertz
Impedance (ohms)
4
Wireless (BT/WiFi)
No
Offers
| Retailer | SKU | Price | Stock | Offer | Last seen |
|---|---|---|---|---|---|
| Best Buy | 6634505 | 191.99 USD | In stock | View offer → | 2026-04-28 04:31 |
Recent price history (50)
Show price log (50 entries)
| Retailer | Price | Stock | Seen at |
|---|---|---|---|
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-28 04:31 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-26 04:29 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-25 04:27 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-24 04:19 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-23 04:23 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-22 04:23 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-21 04:26 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-20 04:32 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-19 04:25 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-18 04:27 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-17 04:34 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-16 04:30 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-15 04:29 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-14 04:22 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-13 04:25 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-12 04:33 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-11 04:32 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-10 04:29 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-09 04:33 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-08 04:32 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-04 04:32 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-03 04:30 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-02 04:31 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-04-01 04:31 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-31 04:41 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-30 04:28 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-29 04:38 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-28 04:36 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-27 04:33 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-26 04:30 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-25 04:29 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-24 04:37 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-23 04:32 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-22 04:33 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-21 04:34 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-20 04:32 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-19 04:36 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-18 04:41 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-17 04:45 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-16 04:43 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-15 04:33 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-14 04:36 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-13 04:47 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-12 04:34 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-11 04:33 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-10 04:42 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-09 04:44 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-06 07:08 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-03 02:57 |
| bestbuy | 191.99 USD | In stock | 2026-03-02 09:53 |
Full specs
Show full spec table
| Driver | 7" |
|---|---|
| Frequency response | 50 hertz - 20 kilohertz |
| Impedance (ohms) | 4 |
| Wireless (BT/WiFi) | No |
| Reconciled at | 2026-03-06 10:56 |
Canonical JSON (expand)
{
"os": {},
"car": {},
"cpu": {},
"gpu": {},
"core": {
"title": "MB Quart - Tuned 7 inch 2-Way Car Speaker with Fiber Cones (Pair) - Black",
"seo_title": "MB Quart TC1-118"
},
"lens": {},
"audio": {
"driver": "7\"",
"wireless": "No",
"impedance_ohms": 4,
"frequency_response": "50 hertz - 20 kilohertz"
},
"brand": "MB Quart",
"build": {},
"extra": {},
"model": "TC1-118",
"ports": {},
"power": {},
"camera": {},
"gtin14": "00806576235750",
"images": [
"https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/bdb5f0f4-d3f6-40e7-acf1-e9905debbddd.jpg"
],
"memory": {},
"battery": {},
"display": {},
"release": {},
"storage": {},
"category": "audio",
"features": {},
"physical": {
"depth_in": 18.25,
"width_in": 10.25,
"height_in": 4.75,
"weight_kg": 2.72,
"dimensions_in": "4.75 x 10.25 x 18.25 in"
},
"thermals": {},
"warranty": {
"labor": "Not applicable",
"parts": "1 Year"
},
"wearable": {},
"appliance": {},
"networking": {},
"peripheral": {},
"smart_home": {},
"certifications": {},
"schema_version": 1
}
Related products
Simple similarity over extracted specs (publish_set only)
Debug data (expand)
| Raw title | MB Quart - Tuned 7 inch 2-Way Car Speaker with Fiber Cones (Pair) - Black |
|---|---|
| Raw brand | MB Quart |
| Raw category | Best Buy > Car Electronics & GPS > Car Audio > Car Speakers |
Canonical highlights (populated fields only)
| core.title | MB Quart - Tuned 7 inch 2-Way Car Speaker with Fiber Cones (Pair) - Black |
|---|---|
| core.seo_title | MB Quart TC1-118 |
| audio.driver | 7" |
| audio.wireless | No |
| audio.impedance_ohms | 4 |
| audio.frequency_response | 50 hertz - 20 kilohertz |
| brand | MB Quart |
| model | TC1-118 |
| gtin14 | 00806576235750 |
| images[0] | https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/bdb5f0f4-d3f6-40e7-acf1-e9905debbddd.jpg |
| category | audio |
| physical.depth_in | 18.25 |
| physical.width_in | 10.25 |
| physical.height_in | 4.75 |
| physical.weight_kg | 2.72 |
| physical.dimensions_in | 4.75 x 10.25 x 18.25 in |
| warranty.labor | Not applicable |
| warranty.parts | 1 Year |
| schema_version | 1 |
BestBuy raw specs (pretty)
Expand BestBuy raw JSON
{
"sku": 6634505,
"upc": "806576235750",
"url": "https://api.bestbuy.com/click/-/6634505/pdp",
"name": "MB Quart - Tuned 7 inch 2-Way Car Speaker with Fiber Cones (Pair) - Black",
"image": "https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/bdb5f0f4-d3f6-40e7-acf1-e9905debbddd.jpg",
"details": [
{
"name": "Brand",
"value": "MB Quart",
"values": [
"MB Quart"
]
},
{
"name": "Model Number",
"value": "TC1-118",
"values": [
"TC1-118"
]
},
{
"name": "Product Name",
"value": "Tuned 7 inch 2-Way Car Speaker with Fiber Cones (Pair)",
"values": [
"Tuned 7 inch 2-Way Car Speaker with Fiber Cones (Pair)"
]
},
{
"name": "Color",
"value": "Black",
"values": [
"Black"
]
},
{
"name": "RMS Power",
"value": "75 watts",
"values": [
"75 watts"
]
},
{
"name": "Minimum Frequency Response",
"value": "50 hertz",
"values": [
"50 hertz"
]
},
{
"name": "Maximum Frequency Response",
"value": "20 kilohertz",
"values": [
"20 kilohertz"
]
},
{
"name": "Impedance",
"value": "4 ohms",
"values": [
"4 ohms"
]
},
{
"name": "Sensitivity",
"value": "88 decibels",
"values": [
"88 decibels"
]
},
{
"name": "Speaker Size",
"value": "7\"",
"values": [
"7\""
]
},
{
"name": "Product Height",
"value": "4.75 inches",
"values": [
"4.75 inches"
]
},
{
"name": "Product Width",
"value": "10.25 inches",
"values": [
"10.25 inches"
]
},
{
"name": "Product Depth",
"value": "18.25 inches",
"values": [
"18.25 inches"
]
},
{
"name": "Product Weight",
"value": "6 pounds",
"values": [
"6 pounds"
]
},
{
"name": "Number Of Speakers",
"value": "2",
"values": [
"2"
]
},
{
"name": "Warranty - Parts",
"value": "1 year",
"values": [
"1 year"
]
},
{
"name": "Warranty - Labor",
"value": "Not applicable",
"values": [
"Not applicable"
]
}
],
"features": [
{
"feature": "Engineered as direct replacement or upgrade for front and rear speakers of select Toyota and Lexus vehicles\nIncluding 2016-2023 Toyota Tacoma vehicles (all trims)."
},
{
"feature": "Two 7\" speakers\nProvide powerful performance and improved efficiency."
},
{
"feature": "Durable fiber cone\nMaintain their shape under stress, allowing for accurate sound reproduction without distortion."
},
{
"feature": "50Hz - 20kHz frequency response\nAccurately produces a wide range of sound."
},
{
"feature": "Maximum power up to 150W (75W nominal)\nFor rich sound."
}
],
"condition": "New",
"salePrice": 191.99,
"categoryPath": [
{
"id": "cat00000",
"name": "Best Buy"
},
{
"id": "abcat0300000",
"name": "Car Electronics & GPS"
},
{
"id": "abcat0302000",
"name": "Car Audio"
},
{
"id": "abcat0302005",
"name": "Car Speakers"
}
],
"manufacturer": "MB Quart",
"regularPrice": 191.99,
"shippingCost": "",
"longDescription": "Experience richer bass, crystal-clear highs, and balanced mids with these black MB Quart 7-inch coaxial speakers for Toyota Tacoma 2016-2023 vehicles. Engineered with a lightweight yet durable fiber cone and Y35 iron ferrite magnets, these speakers deliver a full, immersive sound every time you hit the road.",
"shortDescription": null,
"onlineAvailability": true,
"inStoreAvailability": true
}
Newegg raw specs
No Newegg raw specs saved for this product yet.