Viking - 1.5 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave - Stainless Steel
Price range: $1079
Brand: Viking
Category: Microwave
A Viking microwave with 1.5 cu. ft. · 950 W · Over-the-range · Stainless Steel · 16 x 30 x 15 in.
PQS: 97 (computed 2026-04-28 07:03)
GTIN-14: 00800284003403
Key specs
A human-friendly subset of populated specs
Capacity
1.5 cu. ft.
Power
950 W
Type
Over-the-range
Finish
Stainless Steel
Dimensions
16 x 30 x 15 in
Offers
| Retailer | SKU | Price | Stock | Offer | Last seen |
|---|---|---|---|---|---|
| Best Buy | 8946072 | 1079.0 USD | In stock | View offer → | 2026-04-28 05:19 |
Recent price history (50)
Show price log (50 entries)
| Retailer | Price | Stock | Seen at |
|---|---|---|---|
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-28 05:19 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-26 05:17 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-25 05:14 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-24 05:07 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-23 05:11 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-22 05:11 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-21 05:13 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-20 05:19 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-19 05:12 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-18 05:14 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-17 05:20 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-16 05:17 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-15 05:16 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-14 05:08 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-13 05:12 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-12 05:20 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-11 05:19 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-10 05:17 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-09 05:19 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-08 05:18 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-04 05:17 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-03 05:16 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-02 05:13 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-04-01 05:17 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-31 05:27 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-30 05:13 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-29 05:23 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-28 05:20 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-27 05:16 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-26 05:14 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-25 05:14 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-24 05:20 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-23 05:15 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-22 05:17 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-21 05:18 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-20 05:15 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-19 05:19 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-18 05:25 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-17 05:28 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-16 05:26 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-15 05:15 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-14 05:20 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-13 05:30 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-12 05:17 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-11 05:14 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-10 05:25 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-09 05:25 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-06 07:30 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-03 03:19 |
| bestbuy | 1079.0 USD | In stock | 2026-03-02 10:34 |
Full specs
Show full spec table
| Type | Over-the-range |
|---|---|
| Capacity (cu. ft.) | 1.5 |
| Wattage (W) | 950 |
| Sensor cooking | Yes |
| Turntable | 14.13 inches |
| Dimensions | 16 x 30 x 15 in |
| Reconciled at | 2026-03-06 10:20 |
Canonical JSON (expand)
{
"os": {},
"car": {},
"cpu": {},
"gpu": {},
"core": {
"title": "Viking - 1.5 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave - Stainless Steel",
"seo_title": "Viking RVMH330SS"
},
"lens": {},
"audio": {},
"brand": "Viking",
"build": {},
"model": "RVMH330SS",
"ports": {},
"power": {},
"camera": {},
"gtin14": "00800284003403",
"images": [
"https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/8946/8946072_sa.jpg"
],
"memory": {},
"battery": {},
"display": {
"panel_type": "LED"
},
"release": {},
"storage": {},
"category": "microwave",
"features": {},
"physical": {
"depth_in": 15.0,
"width_in": 30.0,
"height_in": 16.0,
"weight_kg": 38.56,
"dimensions_in": "16 x 30 x 15 in"
},
"thermals": {},
"warranty": {
"labor": "1 Year",
"parts": "1 Year"
},
"wearable": {},
"appliance": {
"type": "Over-the-range",
"smart": false,
"finish": "Stainless Steel",
"wattage_w": 950,
"capacity_cuft": 1.5,
"dimensions_hwd": "16 x 30 x 15 in",
"sensor_cooking": true,
"turntable_size": "14.13 inches"
},
"networking": {},
"peripheral": {},
"smart_home": {},
"certifications": {},
"schema_version": 1
}
Related products
Simple similarity over extracted specs (publish_set only)
Debug data (expand)
| Raw title | Viking - 1.5 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave - Stainless Steel |
|---|---|
| Raw brand | Viking |
| Raw category | Best Buy > Appliances > Microwaves > Over-the-Range Microwaves |
Canonical highlights (populated fields only)
| core.title | Viking - 1.5 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave - Stainless Steel |
|---|---|
| core.seo_title | Viking RVMH330SS |
| brand | Viking |
| model | RVMH330SS |
| gtin14 | 00800284003403 |
| images[0] | https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/8946/8946072_sa.jpg |
| display.panel_type | LED |
| category | microwave |
| physical.depth_in | 15.0 |
| physical.width_in | 30.0 |
| physical.height_in | 16.0 |
| physical.weight_kg | 38.56 |
| physical.dimensions_in | 16 x 30 x 15 in |
| warranty.labor | 1 Year |
| warranty.parts | 1 Year |
| appliance.type | Over-the-range |
| appliance.smart | False |
| appliance.finish | Stainless Steel |
| appliance.wattage_w | 950 |
| appliance.capacity_cuft | 1.5 |
| appliance.dimensions_hwd | 16 x 30 x 15 in |
| appliance.sensor_cooking | True |
| appliance.turntable_size | 14.13 inches |
| schema_version | 1 |
BestBuy raw specs (pretty)
Expand BestBuy raw JSON
{
"sku": 8946072,
"upc": "800284003403",
"url": "https://api.bestbuy.com/click/-/8946072/pdp",
"name": "Viking - 1.5 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave - Stainless Steel",
"image": "https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/8946/8946072_sa.jpg",
"details": [
{
"name": "Brand",
"value": "Viking",
"values": [
"Viking"
]
},
{
"name": "Model Number",
"value": "RVMH330SS",
"values": [
"RVMH330SS"
]
},
{
"name": "Product Name",
"value": "1.5 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave",
"values": [
"1.5 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave"
]
},
{
"name": "Color",
"value": "Stainless Steel",
"values": [
"Stainless Steel"
]
},
{
"name": "Color Finish",
"value": "Stainless steel",
"values": [
"Stainless steel"
]
},
{
"name": "Product Height",
"value": "16 1/2 inches",
"values": [
"16 1/2 inches"
]
},
{
"name": "Product Width",
"value": "30 inches",
"values": [
"30 inches"
]
},
{
"name": "Product Depth",
"value": "15 1/2 inches",
"values": [
"15 1/2 inches"
]
},
{
"name": "Product Weight",
"value": "85 pounds",
"values": [
"85 pounds"
]
},
{
"name": "Capacity",
"value": "1.5 cubic feet",
"values": [
"1.5 cubic feet"
]
},
{
"name": "Microwave Size",
"value": "Full-size",
"values": [
"Full-size"
]
},
{
"name": "App Compatible",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Microwave Type",
"value": "Over-the-range",
"values": [
"Over-the-range"
]
},
{
"name": "Fingerprint Resistant",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Timer",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Child Lock",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Turntable",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Turntable Diameter",
"value": "14.13 inches",
"values": [
"14.13 inches"
]
},
{
"name": "Interior Light(s)",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Control Type",
"value": "Touchscreen",
"values": [
"Touchscreen"
]
},
{
"name": "Sensor Cook",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Display Type",
"value": "LED",
"values": [
"LED"
]
},
{
"name": "Oven Cooking Modes",
"value": "Cook",
"values": [
"Cook"
]
},
{
"name": "Oven Preset Settings",
"value": "Popcorn, beverage",
"values": [
"Popcorn, beverage"
]
},
{
"name": "Number of Preset Programs",
"value": "20",
"values": [
"20"
]
},
{
"name": "Number of Fan Speeds",
"value": "2",
"values": [
"2"
]
},
{
"name": "Turntable On/Off Option",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Vent Style",
"value": "Convertible",
"values": [
"Convertible"
]
},
{
"name": "Maximum Air Flow Capacity",
"value": "300 cubic feet per minute",
"values": [
"300 cubic feet per minute"
]
},
{
"name": "Wattage",
"value": "950 watts",
"values": [
"950 watts"
]
},
{
"name": "Chemical Disclosures",
"value": "0",
"values": [
"0"
]
},
{
"name": "Warranty - Parts",
"value": "1 year",
"values": [
"1 year"
]
},
{
"name": "Warranty - Labor",
"value": "1 year",
"values": [
"1 year"
]
}
],
"features": [
{
"feature": "Large 1.5 cu foot enterior ensure thoroughly cooked food\nDefrost, cook and reheat your favorite foods and beverages, evenly and quickly."
},
{
"feature": "Sensor controls do the cooking for you\nBuilt-in sensors detect steam emitted by the cooking food, and then automatically adjust the cooking time, so you can focus on the next item for prep."
},
{
"feature": "Spacious 1.5 cu. ft. interior offers space for large dishes\nSo you can easily prepare meals for the whole family."
},
{
"feature": "Included turntable ensures even heating\nBy rotating and turning food as it cooks, helping to deliver properly prepared, delicious dishes."
},
{
"feature": "A variety of cooking programs to fit your needs\nPopcorn, auto cook, automatic cooking functions, and more."
},
{
"feature": "Brushed stainless-steel casing provides durability and style\nThe exterior resists fingerprints and offers an attractive complement to your existing kitchen."
}
],
"condition": "New",
"salePrice": 1079.0,
"categoryPath": [
{
"id": "cat00000",
"name": "Best Buy"
},
{
"id": "abcat0900000",
"name": "Appliances"
},
{
"id": "abcat0903000",
"name": "Microwaves"
},
{
"id": "abcat0903001",
"name": "Over-the-Range Microwaves"
}
],
"manufacturer": "Viking",
"regularPrice": 1079.0,
"shippingCost": "",
"longDescription": "Reheat and cook foods quickly and easily with this Viking microwave hood. The built-in hood has a 300 CFM blower and can be vented to the outdoors or converted to a non-vented recirculating hood with an accessory filter kit.",
"shortDescription": null,
"onlineAvailability": true,
"inStoreAvailability": true
}
Newegg raw specs
No Newegg raw specs saved for this product yet.