Breville - the Compact Wave Soft Close 0.9 Cu. Ft. Microwave - Silver
Price range: $249.99
Brand: Breville
Category: Microwave
A Breville microwave with 0.9 cu. ft. · 900 W · Silver · 11 x 19 x 17 in.
PQS: 97 (computed 2026-04-29 07:02)
GTIN-14: 00021614802194
Key specs
A human-friendly subset of populated specs
Capacity
0.9 cu. ft.
Power
900 W
Type
Countertop
Finish
Silver
Dimensions
11 x 19 x 17 in
Offers
| Retailer | SKU | Price | Stock | Offer | Last seen |
|---|---|---|---|---|---|
| Best Buy | 6362518 | 249.99 USD | In stock | View offer → | 2026-04-29 01:51 |
Recent price history (50)
Show price log (50 entries)
| Retailer | Price | Stock | Seen at |
|---|---|---|---|
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-29 01:51 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-28 02:01 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-26 02:01 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-25 01:58 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-24 01:51 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-23 01:53 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-22 01:55 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-21 01:57 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-20 02:01 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-19 01:55 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-18 01:58 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-17 02:02 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-16 01:58 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-15 01:58 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-14 01:51 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-13 01:52 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-12 02:01 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-11 01:58 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-10 01:55 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-09 02:00 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-08 01:56 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-05 01:58 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-04 01:58 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-03 01:54 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-02 01:57 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-04-01 01:54 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-31 02:05 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-30 01:51 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-29 02:02 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-28 02:00 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-27 01:56 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-26 01:51 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-25 01:53 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-24 01:57 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-23 01:51 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-22 01:54 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-21 01:54 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-20 01:53 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-19 01:54 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-18 02:03 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-17 02:06 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-16 02:05 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-15 01:51 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-14 01:56 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-13 02:04 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-12 01:58 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-11 01:56 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-10 02:06 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-09 02:04 |
| bestbuy | 249.99 USD | In stock | 2026-03-06 05:44 |
Full specs
Show full spec table
| Type | Countertop |
|---|---|
| Capacity (cu. ft.) | 0.9 |
| Wattage (W) | 900 |
| Sensor cooking | No |
| Turntable | 10.6 inches |
| Dimensions | 11 x 19 x 17 in |
| Reconciled at | 2026-03-06 10:56 |
Canonical JSON (expand)
{
"os": {},
"car": {},
"cpu": {},
"gpu": {},
"core": {
"title": "Breville - the Compact Wave Soft Close 0.9 Cu. Ft. Microwave - Silver",
"seo_title": "Breville BMO650BSS1BUC1"
},
"lens": {},
"audio": {},
"brand": "Breville",
"build": {},
"extra": {},
"model": "BMO650BSS1BUC1",
"ports": {},
"power": {},
"camera": {},
"gtin14": "00021614802194",
"images": [
"https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/6362/6362518_sd.jpg"
],
"memory": {},
"battery": {},
"display": {},
"release": {},
"storage": {},
"category": "microwave",
"features": {},
"physical": {
"depth_in": 17.0,
"width_in": 19.0,
"height_in": 11.0,
"weight_kg": 12.52,
"dimensions_in": "11 x 19 x 17 in"
},
"thermals": {},
"warranty": {
"labor": "2 Years",
"parts": "2 Years"
},
"wearable": {},
"appliance": {
"type": "Countertop",
"smart": false,
"finish": "Silver",
"wattage_w": 900,
"capacity_cuft": 0.9,
"dimensions_hwd": "11 x 19 x 17 in",
"sensor_cooking": false,
"turntable_size": "10.6 inches"
},
"networking": {},
"peripheral": {},
"smart_home": {},
"certifications": {},
"schema_version": 1
}
Related products
Simple similarity over extracted specs (publish_set only)
Debug data (expand)
| Raw title | Breville - the Compact Wave Soft Close 0.9 Cu. Ft. Microwave - Silver |
|---|---|
| Raw brand | Breville |
| Raw category | Best Buy > Appliances > Microwaves > Countertop Microwaves |
Canonical highlights (populated fields only)
| core.title | Breville - the Compact Wave Soft Close 0.9 Cu. Ft. Microwave - Silver |
|---|---|
| core.seo_title | Breville BMO650BSS1BUC1 |
| brand | Breville |
| model | BMO650BSS1BUC1 |
| gtin14 | 00021614802194 |
| images[0] | https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/6362/6362518_sd.jpg |
| category | microwave |
| physical.depth_in | 17.0 |
| physical.width_in | 19.0 |
| physical.height_in | 11.0 |
| physical.weight_kg | 12.52 |
| physical.dimensions_in | 11 x 19 x 17 in |
| warranty.labor | 2 Years |
| warranty.parts | 2 Years |
| appliance.type | Countertop |
| appliance.smart | False |
| appliance.finish | Silver |
| appliance.wattage_w | 900 |
| appliance.capacity_cuft | 0.9 |
| appliance.dimensions_hwd | 11 x 19 x 17 in |
| appliance.sensor_cooking | False |
| appliance.turntable_size | 10.6 inches |
| schema_version | 1 |
BestBuy raw specs (pretty)
Expand BestBuy raw JSON
{
"sku": 6362518,
"upc": "021614802194",
"url": "https://api.bestbuy.com/click/-/6362518/pdp",
"name": "Breville - the Compact Wave Soft Close 0.9 Cu. Ft. Microwave - Silver",
"image": "https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/6362/6362518_sd.jpg",
"details": [
{
"name": "Brand",
"value": "Breville",
"values": [
"Breville"
]
},
{
"name": "Model Number",
"value": "BMO650BSS1BUC1",
"values": [
"BMO650BSS1BUC1"
]
},
{
"name": "Product Name",
"value": "the Compact Wave Soft Close 0.9 Cu. Ft. Microwave",
"values": [
"the Compact Wave Soft Close 0.9 Cu. Ft. Microwave"
]
},
{
"name": "Color",
"value": "Silver",
"values": [
"Silver"
]
},
{
"name": "Color Finish",
"value": "Silver",
"values": [
"Silver"
]
},
{
"name": "Product Height",
"value": "11 1/2 inches",
"values": [
"11 1/2 inches"
]
},
{
"name": "Product Width",
"value": "19 inches",
"values": [
"19 inches"
]
},
{
"name": "Product Depth",
"value": "17 1/3 inches",
"values": [
"17 1/3 inches"
]
},
{
"name": "Product Weight",
"value": "27.6 pounds",
"values": [
"27.6 pounds"
]
},
{
"name": "Capacity",
"value": "0.9 cubic feet",
"values": [
"0.9 cubic feet"
]
},
{
"name": "Microwave Size",
"value": "Compact",
"values": [
"Compact"
]
},
{
"name": "App Compatible",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Microwave Type",
"value": "Countertop",
"values": [
"Countertop"
]
},
{
"name": "Timer",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Child Lock",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Turntable",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Turntable Diameter",
"value": "10.6 inches",
"values": [
"10.6 inches"
]
},
{
"name": "Interior Light(s)",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Compatible Trim Kit Available",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Control Type",
"value": "Button",
"values": [
"Button",
"Knob"
]
},
{
"name": "Sensor Cook",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Oven Cooking Modes",
"value": "Defrost",
"values": [
"Defrost"
]
},
{
"name": "Oven Preset Settings",
"value": "Pizza, popcorn, beverage",
"values": [
"Pizza, popcorn, beverage"
]
},
{
"name": "Number of Preset Programs",
"value": "7",
"values": [
"7"
]
},
{
"name": "Voltage",
"value": "120 volts",
"values": [
"120 volts"
]
},
{
"name": "Wattage",
"value": "900 watts",
"values": [
"900 watts"
]
},
{
"name": "Power Consumption",
"value": "1350 watts",
"values": [
"1350 watts"
]
},
{
"name": "Chemical Disclosures",
"value": "No PFAS",
"values": [
"No PFAS"
]
},
{
"name": "Warranty - Parts",
"value": "2 years",
"values": [
"2 years"
]
},
{
"name": "Warranty - Labor",
"value": "2 years",
"values": [
"2 years"
]
}
],
"features": [
{
"feature": "Electronic controls\nConvenient cooking controls make heating up food fast and simple."
},
{
"feature": "Large 10.6\" turntable keeps food rotating\nBy turning food items as they are prepared, the turntable ensures even, thorough cooking."
},
{
"feature": "Silver casing\nOffers an attractive complement to your existing kitchen décor."
},
{
"feature": "900W for standard microwave cooking\nCook frozen meals in a snap, or heat coffee, soup and leftovers in no time."
},
{
"feature": "A variety of cooking programs to fit your needs\nDefrost, reheat, beverage, popcorn, pizza, potato and frozen vegetables."
},
{
"feature": "Defrost function\nQuickly and efficiently thaws frozen items."
},
{
"feature": "Food menu\nAllows you automatically cook at the correct power for the correct time."
},
{
"feature": "Mute option\nHelps to shut off microwave tones and alerts."
},
{
"feature": "Compact 0.9 cu. ft. interior provides enough room for snacks\nReheat a small portion of leftovers or cook a treat, such as popcorn."
},
{
"feature": "the Compact Wave"
}
],
"condition": "New",
"salePrice": 249.99,
"categoryPath": [
{
"id": "cat00000",
"name": "Best Buy"
},
{
"id": "abcat0900000",
"name": "Appliances"
},
{
"id": "abcat0903000",
"name": "Microwaves"
},
{
"id": "pcmcat328000050021",
"name": "Countertop Microwaves"
}
],
"manufacturer": "Breville",
"regularPrice": 249.99,
"shippingCost": 0.0,
"longDescription": "Cook meals or reheat food while conserving counter space with this compact 25-liter Breville Compact Wave soft-close microwave. The soft-close door offers quiet, gentle closure to avoid disturbing others, and the preset options provide consistent quality with the press of a button. This Breville Compact Wave soft-close microwave features a mute button for silent operation, and the child lock helps prevent accidental use.",
"shortDescription": null,
"onlineAvailability": true,
"inStoreAvailability": true
}
Newegg raw specs
No Newegg raw specs saved for this product yet.