Frigidaire - 115V 12,000 BTU 550 Sq. Ft. Wall Air Conditioner - White
Price range: $819.99
Brand: Frigidaire
Category: Air Conditioner
A Frigidaire 12,000 BTU Wall air conditioner for rooms up to 550 sq. ft. · 3 fan speeds · CEER 9.5.
PQS: 82 (computed 2026-04-28 07:03)
GTIN-14: 00012505285660
Key specs
A human-friendly subset of populated specs
Type
Wall
BTU
12,000
Room size
550 sq. ft.
Fan speeds
3
Efficiency
CEER 9.5
Dimensions
14.5" H × 24" W × 21.5" D
Energy Star
No
Features
- Remote control
- Fan speeds: 3
- CEER 9.5
Offers
| Retailer | SKU | Price | Stock | Offer | Last seen |
|---|---|---|---|---|---|
| Best Buy | 6676218 | 819.99 USD | Out of stock | View offer → | 2026-04-18 05:08 |
Recent price history (10)
Show price log (10 entries)
| Retailer | Price | Stock | Seen at |
|---|---|---|---|
| bestbuy | 819.99 USD | Out of stock | 2026-04-18 05:08 |
| bestbuy | 819.99 USD | Out of stock | 2026-04-17 05:15 |
| bestbuy | 819.99 USD | In stock | 2026-04-16 05:11 |
| bestbuy | 819.99 USD | In stock | 2026-04-15 05:10 |
| bestbuy | 819.99 USD | In stock | 2026-04-14 05:02 |
| bestbuy | 819.99 USD | In stock | 2026-04-13 05:07 |
| bestbuy | 819.99 USD | In stock | 2026-04-12 05:14 |
| bestbuy | 819.99 USD | In stock | 2026-04-11 05:14 |
| bestbuy | 819.99 USD | In stock | 2026-04-10 05:12 |
| bestbuy | 819.99 USD | In stock | 2026-04-09 05:13 |
Full specs
Show full spec table
| BTU | 12000 |
|---|---|
| Room size (sq. ft.) | 550 |
| Energy Star | No |
| Type | Wall |
| Smart/WiFi | No |
| Fan speeds | 3 |
| CEER/EER | 9.5 |
| Dimensions | 14.5 x 24 x 21.5 in |
| Reconciled at | 2026-04-09 07:02 |
Canonical JSON (expand)
{
"os": {},
"car": {},
"cpu": {},
"gpu": {},
"core": {
"title": "Frigidaire - 115V 12,000 BTU 550 Sq. Ft. Wall Air Conditioner - White",
"seo_title": "Frigidaire FHTC123WB1"
},
"lens": {},
"audio": {},
"brand": "Frigidaire",
"build": {},
"model": "FHTC123WB1",
"ports": {},
"power": {},
"camera": {},
"gtin14": "00012505285660",
"images": [
"https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/ff65c03b-ad8f-42fe-8c14-ebe017f1f787.jpg"
],
"memory": {},
"battery": {},
"display": {},
"release": {},
"storage": {},
"category": "air_conditioner",
"features": {},
"physical": {
"depth_in": 21.5,
"width_in": 24.0,
"height_in": 14.5,
"weight_kg": 34.02,
"dimensions_in": "14.5 x 24 x 21.5 in"
},
"thermals": {},
"warranty": {
"labor": "1 year limited",
"parts": "1 year limited"
},
"wearable": {},
"appliance": {
"btu": 12000,
"ceer": "9.5",
"type": "Wall",
"smart": false,
"finish": "White",
"fan_speeds": 3,
"energy_star": false,
"dimensions_hwd": "14.5 x 24 x 21.5 in",
"room_size_sqft": 550
},
"networking": {},
"peripheral": {},
"smart_home": {},
"certifications": {},
"schema_version": 1
}
Related products
Simple similarity over extracted specs (publish_set only)
Debug data (expand)
| Raw title | Frigidaire - 115V 12,000 BTU 550 Sq. Ft. In Wall Air Conditioner - White |
|---|---|
| Raw brand | Frigidaire |
| Raw category | Best Buy > Appliances > Heating, Cooling & Air Quality > Air Conditioners > In-Wall Air Conditioners |
Canonical highlights (populated fields only)
| core.title | Frigidaire - 115V 12,000 BTU 550 Sq. Ft. Wall Air Conditioner - White |
|---|---|
| core.seo_title | Frigidaire FHTC123WB1 |
| brand | Frigidaire |
| model | FHTC123WB1 |
| gtin14 | 00012505285660 |
| images[0] | https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/ff65c03b-ad8f-42fe-8c14-ebe017f1f787.jpg |
| category | air_conditioner |
| physical.depth_in | 21.5 |
| physical.width_in | 24.0 |
| physical.height_in | 14.5 |
| physical.weight_kg | 34.02 |
| physical.dimensions_in | 14.5 x 24 x 21.5 in |
| warranty.labor | 1 year limited |
| warranty.parts | 1 year limited |
| appliance.btu | 12000 |
| appliance.ceer | 9.5 |
| appliance.type | Wall |
| appliance.smart | False |
| appliance.finish | White |
| appliance.fan_speeds | 3 |
| appliance.energy_star | False |
| appliance.dimensions_hwd | 14.5 x 24 x 21.5 in |
| appliance.room_size_sqft | 550 |
| schema_version | 1 |
BestBuy raw specs (pretty)
Expand BestBuy raw JSON
{
"sku": 6676218,
"upc": "012505285660",
"url": "https://api.bestbuy.com/click/-/6676218/pdp",
"name": "Frigidaire - 115V 12,000 BTU 550 Sq. Ft. In Wall Air Conditioner - White",
"image": "https://pisces.bbystatic.com/prescaled/500/500/image2/BestBuy_US/images/products/ff65c03b-ad8f-42fe-8c14-ebe017f1f787.jpg",
"details": [
{
"name": "Brand",
"value": "Frigidaire",
"values": [
"Frigidaire"
]
},
{
"name": "Model Number",
"value": "FHTC123WB1",
"values": [
"FHTC123WB1"
]
},
{
"name": "Product Name",
"value": "Frigidaire 115V 12,000 BTU 550 Sq. Ft. In Wall Air Conditioner",
"values": [
"Frigidaire 115V 12,000 BTU 550 Sq. Ft. In Wall Air Conditioner"
]
},
{
"name": "Color",
"value": "White",
"values": [
"White"
]
},
{
"name": "Cut-Out Height",
"value": "15.75 inches",
"values": [
"15.75 inches"
]
},
{
"name": "Cut-Out Width",
"value": "26 inches",
"values": [
"26 inches"
]
},
{
"name": "Cut-Out Depth",
"value": "21.5 inches",
"values": [
"21.5 inches"
]
},
{
"name": "Product Height",
"value": "14.5 inches",
"values": [
"14.5 inches"
]
},
{
"name": "Product Width",
"value": "24 inches",
"values": [
"24 inches"
]
},
{
"name": "Product Depth",
"value": "21.5 inches",
"values": [
"21.5 inches"
]
},
{
"name": "Product Weight",
"value": "75 pounds",
"values": [
"75 pounds"
]
},
{
"name": "Cord Length",
"value": "72 inches",
"values": [
"72 inches"
]
},
{
"name": "Recommended Room Size",
"value": "550 square feet",
"values": [
"550 square feet"
]
},
{
"name": "BTU Cooling Rating",
"value": "12000 british thermal units",
"values": [
"12000 british thermal units"
]
},
{
"name": "Number of Cool Settings",
"value": "3",
"values": [
"3"
]
},
{
"name": "Number of Fan Speeds",
"value": "3",
"values": [
"3"
]
},
{
"name": "Airflow Rate",
"value": "283 cubic feet per minute",
"values": [
"283 cubic feet per minute"
]
},
{
"name": "Remote Control",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Control Type",
"value": "Button",
"values": [
"Button"
]
},
{
"name": "Integrated Heater",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Sleep Mode",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Timer",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Auto Shut-Off",
"value": "Yes",
"values": [
"Yes"
]
},
{
"name": "Combined Energy Efficiency Ratio (CEER)",
"value": "9.5",
"values": [
"9.5"
]
},
{
"name": "Voltage Requirement",
"value": "115",
"values": [
"115"
]
},
{
"name": "Amperage",
"value": "11 amperes",
"values": [
"11 amperes"
]
},
{
"name": "ENERGY STAR Certified",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "App Compatible",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Sleeve Included",
"value": "No",
"values": [
"No"
]
},
{
"name": "Air Conditioner Type",
"value": "Wall",
"values": [
"Wall"
]
},
{
"name": "Warranty - Parts",
"value": "1 year limited",
"values": [
"1 year limited"
]
},
{
"name": "Warranty - Labor",
"value": "1 year limited",
"values": [
"1 year limited"
]
}
],
"features": [
{
"feature": "Enjoy Better Air\nThis wall mounted air conditioner comes with a built-in air ionizer that reduces airborne particles to improve your air quality so you can breathe easier in your space"
},
{
"feature": "Keep The Air Flowing up to 550 sq ft\nSwitch the wall ac unit to fan mode to help air circulate throughout the room up to 550 sq. ft.; choose between 3 speeds to find the best balance for your space"
},
{
"feature": "Control from the Couch\nUse the included remote control to adjust your wall air conditioner’s settings from afar without having to get up"
},
{
"feature": "Additional Features\nAlign your cooling with your daily schedule with the wall ac’s programmable 24-hour timer, and use sleep mode to optimize temperature and efficiency during the wee hours"
},
{
"feature": "Easy Maintenance\nWhen the included air filter gets full, just remove it, wash it off, dry it, then pop it back in for easy maintenance"
}
],
"condition": "New",
"salePrice": 819.99,
"categoryPath": [
{
"id": "cat00000",
"name": "Best Buy"
},
{
"id": "abcat0900000",
"name": "Appliances"
},
{
"id": "pcmcat302300050021",
"name": "Heating, Cooling & Air Quality"
},
{
"id": "abcat0907001",
"name": "Air Conditioners"
},
{
"id": "abcat0907003",
"name": "In-Wall Air Conditioners"
}
],
"manufacturer": "Frigidaire",
"regularPrice": 819.99,
"shippingCost": "",
"longDescription": "Upgrade your home comfort with this powerful Window Air Conditioner designed to efficiently cool medium to large rooms with precision and convenience. Ideal for living rooms, primary bedrooms, apartments, and open-concept spaces, it provides consistent cooling while maintaining energy-conscious operation.",
"shortDescription": null,
"onlineAvailability": false,
"inStoreAvailability": false
}
Newegg raw specs
No Newegg raw specs saved for this product yet.